O autorze
Wizją KPH jest Polska bez homofobii, bifobii i transfobii, akceptująca osoby homo-, biseksualne i transpłciowe, celebrująca różnorodnośc, przeciwna dyskryminacji i nietolerancji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Polska, w której prawa człowieka są respektowane, a każdy jest traktowany równo i sprawiedliwie z poszanowaniem różnic społecznych, kulturalnych, politycznych i religijnych. Dążymy do tego przez rzecznictwo, działalność naukowo-badawczą, działania społeczne i inicjowanie przemian, których efektem będzie wyrównanie praw, przy zaangażowaniu pracowników, stażystów, wolontariuszy i członków działających na terenie całego kraju wraz z ich wiedzą oraz umiejętnościami i doświadczeniem; oraz tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, charakteryzującego się aktywnością i zdolnością do samoorganizacji.

KPH jest jedyną ogólnopolską organizacją ekspercką nakierowaną na zmianę prawa oraz jego praktyki w kontekście poszanowania praw osób LGBT.

10 kwietnia

Dzień, jak co dzień, rozpoczęłam od sprawdzenia skrzynki mailowej. Ktoś postanowił mi obelżywie przypomnieć, że 10 kwietnia jest świętem narodowym i że moje istnienie (i zapewne wszystkich osób z KPH współpracujących) ten dzień bezcześci. Bo nie za nas umierali w Smoleńsku Lech i Maria Kaczyńscy oraz liczni księża, a za prawdziwą Polskę, narodową, katolicką, białą i heteroseksualną. Jako zdrowo myślący człowiek jestem przekonana, że nie umierali za nikogo ani za nic, ale przez usterki techniczne i błędy ludzkie.

Ale racjonalnymi argumentami nie da się przekonać faszyzujących prawicowych nadpobudliwców, którzy zasiadają do maila o piątej rano żeby przed udaniem się pod Pałac Prezydencki wysłać jeszcze kilka wyzwisk i teorii spiskowych do aktywistów. Nie da się ich przekonać, że nie istnieje lobby gejowskie (ani w rządzie, ani w bankach, ani na lotnisku w Smoleńsku, ani nawet w teatrze), że homoseksualizmu się nie leczy, że związek partnerski to nie małżeństwo ani adopcja, ani że nowelizacja kodeksu karnego o przepisy penalizujące przestępstwa i namawianie do nienawiści motywowane orientacją seksualną lub tożsamością płciową to nie zamach stanu.Najciężej jest chyba obecnie przekonać do tego ostatniego, bo sam pomysł, aby słowa „orientacja seksualna” (nie wspominając już o wywołujących przerażenie i pot na czole słowach „tożsamość płciowa”) pojawił się w zapisach ustawy chroniącej obywateli przez utratą zdrowia i życia sprawia, że Ministerstwo Sprawiedliwości i Platforma Obywatelska włącza umysły na najwyższe obroty, żeby wymyślić coś zastępczego a jednocześnie całkowicie bezsensownego. Nigdy nie powstały założenia do ustawy o zmianie ustawy kodeks karny o numerze 1078, ale jasne się wydaje, że wytycznymi było osiągnięcie przedłużającej się i bezcelowej pracy w komisjach oraz ewentualne wprowadzenie zapisów, których nie będzie w stanie wykorzystać żaden sąd ani prokurator. Sadząc po opiniach wniesionych przez Prokuraturę Generalną i Krajową Radę Sądownictwa oni też mają wątpliwości co do tego jak wykorzystać proponowane przez posłów i posłanki PO zapisy. Ale na ostatnim posiedzeniu komisji kodyfikacyjnej, przy obecności pięciu osób z Ministerstwa Sprawiedliwości, projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji pod przewodnictwem posła Jerzego Kozdronia. Dotąd nie zaplanowano rozpatrywania projektu na posiedzeniach tej komisji, a jako że zasiada w niej czwórka posłów PiS i piątka z PO można się spodziewać, że losy nowelizacji nie będą różowe, a raczej brunatne.

Do wspólnego rozpatrywania trafiły też dwa inne projekty złożone osobno przez Palikota i SLD. Te były przynajmniej na etapie tworzenia nieco bardziej konsultowane z organizacjami społecznymi, więc w przeciwieństwie do projektu PO odwołują się do postulatów stawianych od wielu lat przez m.in. KPH. Ale w składzie podkomisji nie ma nikogo, kto mógłby cokolwiek na ten temat powiedzieć. Miejmy nadzieję, że termin posiedzenia zostanie ujawniony niedługo, bo czas nagli, przemoc wzrasta, a my chętnie przyjdziemy na podkomisję opowiedzieć o naszych potrzebach jako obywateli i obywatelek, chociaż wielu spośród tych u władzy odżegnuje się od myśli, że należą nam się równe prawa.

A potrzeba ochrony jest dla nas coraz wyraźniejsza, bo gróźb i napadów na nas i na nasze biura jest coraz więcej. 16 kwietnia organizujemy w Collegium Civitas seminarium o eskalacji przemocy motywowanej nienawiścią, na którym dyskutowane będą również wszystkie trzy projekty nowelizacji. Sprawozdawcy ostatnich dwóch – Biedroń i Kalisz – potwierdzili obecność, ale Mariusz Witczak, który podpisał i ma sprawozdawać projekt PO odmówił udziału. Udział w dyskusji wymaga zgłębienia proponowanych przepisów i ich efektów, a mało kto ma na to czas. Zaprosiliśmy więc posła Jerzego Kozdronia, który z racji podjęcia prac nad projektami może będzie w stanie wyjaśnić nam w jaki sposób „naturalna lub nabyta cecha osobista” ma chronić nas przez nacjonalistycznymi bojówkami, które odgrażają się, że wpadną na seminarium „stanąć na drodze lewactwu”. Może i można nazwać orientację seksualną i tożsamość płciową cechą osobistą, ale rozmycie tego przepisu prawa karnego to podkreślenie, że zdaniem rządzących nie ma miejsca w polskim prawie na ochronę lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Zwłaszcza w czasach, kiedy była głowa państwa może sobie pozwolić na publiczną gettoizację i obrażanie grupy społecznej. Ba, dostaje jeszcze poparcie od tych prawicowych nadpobudliwców, i naiwnie się nim cieszy.

Wałęsa, jak sam mówi, nie obraża i przepraszać nie będzie. Ale nie warto poświęcać czasu na wdawanie się z nim w dyskusję. Szkoda tylko, że mimo jego ksenofobicznych poglądów i wypowiedzi nadal uważany jest za ikonę lewicy i obywatelstwa. Miller zaprasza go na Kongres, a nie widzi miejsca dla Palikota i wycina z szeregów partyjnych Kalisza. Na usta ciśnie się pytanie o definicję lewicy, która ma wziąć udział w Kongresie. Chyba coraz dalsze są jej ideały wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

Ale wracając do porannych obelg i życzeń nieistnienia: katastrofa w Smoleńsku była tragedią również dla KPH. Nie tylko dlatego, że zginęli w niej ludzie nazywani teraz bohaterami walki o „Polskę, narodową, katolicką, białą i heteroseksualną”, ale dlatego, że przez tę katastrofę musieliśmy pożegnać orędowników praw człowieka i obywatela, którzy stawiali dobro ludzkie ponad tradycje tysiącletniej instytucji kościoła rzymskokatolickiego. I tego dnia, kiedy ulicami Warszawy maszerował pochód PiS a tłumy zgromadzone przed Pałacem Prezydenckim żądały ukarania rosyjskich zbrodniarzy my wspominaliśmy Jarugę-Nowacką i jej walkę o kobiety, osoby LGBT, wolność, równość i sprawiedliwość społeczną. Ona definiowała lewicę prosto: „ma stanąć po stronie mrówek, a nie mrówkojadów”. Chciałabym, żeby taka była definicja nie tylko polskiej lewicy, ale też rządu i parlamentu.
Trwa ładowanie komentarzy...